středa 30. září 2015

Realita

Realita se s představou často míjí, tím nechci nikoho odrazovat, ale tady to platí dvakrát. Pojeďte studovat do Dánska ZDARMA, křičí NE jeden leták. Vládní stipendium, kurzy dánštiny, zahraniční univerzitní spolupráce. Všechno to zní jako jedna velká jízda, neříkám, že ta realita je horší, ale je jiná.


Státní dánská podpora – SU, jako občan Evropské unie máte nárok na měsíční částku okolo 5000 DKK, to už by Vaše životní náklady pokrylo. Se splněním podmínek to však není tak jednoduché. Nejdříve musíte být denním studentem dánské univerzity, dále je podmínkou práce, která však musí být v rozsahu deseti až dvanácti hodin týdně, samozřejmě musíte mít k práci smlouvu a bankovní účet. O SU můžete zažádat až po dvou až třech měsících stálého zaměstnání v daném rozsahu hodin, tyto měsíce Vám mohou být zpětně proplaceny. Po úspěšné žádosti tu jsou daně, které jako student máte okolo osmi procent, ale jen když Váš roční příjem nepřesáhne určitou částku peněz, jinak procent 39. Když se Vám tohle všechno povede, není nic neobvyklého, že po ročním zúčtováním budete muset tuto podporu vracet. Dánové si prý snadno najdou nejasnosti, a jakmile v daném měsíci nesouhlasí počet hodin či Vaše výplata přesahuje, jste nuceni vracet a to klidně i 15000 DKK najednou. Mnoho studentů má také smlouvy na 10-12 hodin, ale ve skutečnosti pracují klidně i třicet hodin týdně. Protože jasně, kdo Vás zaměstná na pár hodin, protože zrovna Vy to potřebujete.
Další věc je kurz dánštiny, jež je skvělou příležitostí jak potkat nové lidi a zbavit se toho hloupého pocitu nechápavosti při každém nákupu. Jako student je máte zdarma, ALE. Přihlásit se můžete až po získání CPR number (cca měsíc), vybrat si můžete mezi intenzivním kurzem a standardním přičemž otevření samotného kurzu trvá další měsíc. Tím standardním se myslí dvě hodiny dvakrát týdně s tím, že k neúčasti na hodině musíte mít opravdu vážný důvod. A choďte do školy, pracujte, mějte život a ještě dánštinu. Každopádně je to nutnost a já to cítím i jakousi povinnost či zdvořilost? k zemi, ve které žiji.

Po té je tu lákavá zahraniční stáž či Erasmus, obojí je skvělá příležitost jak poznat další zemi, kulturu, styl výuky a lidi. Druhá věc je, že tady máte byt, který jste získali po půlročním čekání, tak nějak jste zabydlení, víte, jak co funguje a stěhujte se za rok znovu na Erasmus do Španělska a po pár měsících na stáž do Švédska. Z velké části je to otázka peněz, s těmi je to vždy jednodušší, ale i s nimi bych to nekonečné zařizování absolvovala znovu klidně až za roky dva, tři. Objevování nových věcí je krásné a vzrušující, ale pro mě asi zároveň stresující a vyčerpávající. Vzpomínka na ty první dny života v kufru, na dny plné deště míchajícího se se slzami, polívek z pytlíku nebo zmateného ježdění po městě, mi nedělá vůbec dobře.

No, a když se dostaneme k tomu slovu ZDARMA, školné jako studenti z Evropské unie neplatíme, spolužačka z Venezuely nebo Bangladéše už to tak veselé nemá, roční školné se pohybuje okolo 8000 eur. Jenom knihy Vás třeba vyjdou 500 eur, nás, ty chudší, zachraňují PDF verze. Dánsko, jakožto země s vysokou úrovní života není levná záležitost, ale když se člověk uskromní, živobytí ho může stát stejně jako v Praze. Průměrný nájem na osobu sahá na částku 2000-2500 DKK, my jsme měli štěstí a se vším všudy platíme každá zhruba 1800 DKK. K tomu se snažím (úspěšně) vyjít s dalšími 1000 DKK na jídlo a na život. Nicméně je třeba mít do začátku nějaký obnos, už jenom kvůli záloze na byt, která v našem případě byla 13000 DKK, většina studentů si poté nakupuje postele, kola a nějaký ten základní nábytek.

Aby to nevypadalo, že si jenom stěžuji, tak to není. Jen se snažím podat reálný obraz. Co se tedy shoduje se zmíněnými poutači, je například styl výuky a přístup lektorů. Díky studiu založeném na praxi máte vážně pocit, že se něco učíte a získané znalosti zpětně využíváte v dalších projektech. Učitelé zásadně nevyvolávají, neshazují Váš názor, jsou přátelští a pozitivně naladěni, a to i přesto, že i půlhodiny po začátku lekce se minutu co minutu otevírají dveře s opozdilci. A co je taky jako z obrázku, je ta nádherná dánská architektura, krajina a příroda.

4 komentáře:

  1. Moc se tě obdivuju!!!!!! :* drž se!

    OdpovědětVymazat
  2. S tím SU to je přesně jak říkáš :D Když mi příjde dotaz zda li se dá přežít s podporou od Dánska nevím jestli se smát nebo plakat. Znám hodně lidí, je pár vyvolených ma SU a ten zbytek je rád že přežívá. O " českoslovesnkém"povstaní nemluvě, po tom co jsem zaslechla SLOVENSKÝ rozhovor dvou chlapců, kde se bavili že " na nádraží si vybereš pěkný kolo " se můj názor na chování cizinců tady nezměni. Já bych je poslala zpátky, je to fakt smutný ! Měj se krásně, a jestli mohu poradit, vrať se po vánocích co nejdříve ! Pokud potřebuješ penízky tak lepší čas pro hledání práce není... tak to promysli :)

    LENNY MALI i DANMARK

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je, děkuji za milý komentář!! Díky Tvému, blogu jsem před pár dny vyzkoumala kde si zařídit bankovní účet :) Moc děkuji za podporu a rady, měj se krásně ! ;)

      Vymazat